Τετάρτη 21 Σεπτεμβρίου 2016

Κύπελλο: Στον επόμενο γύρο πέρασε ο Αίολος Αστακού με νίκη επι του Αμύντα με 79-69 (ΦΩΤΟ: Make art)

Ο Αίολος, στην ελληνική μυθολογία, ήταν ο διορισμένος από τον Δία ταμίας των ανέμων. Κρατούσε τους ανέμους μέσα στον ασκό του και τους άφηνε μετά από εντολή του Δία.
        Ο μπασκετικός Αίολος έχει αμολήσει ανέμους και θύελλες στα δυο πρώτα ματς του Κυπέλλου Ελλάδας και παρασέρνει τους πάντες στο πέρασμα του. Νεα νίκη επί του Αμύντα με 79-69 και το Σάββατο έχει ραντεβου με την ιστορία αντιμετωπίζοντας τον Πανιώνιο.....

Οι φιλοξενούμενοι με καλύτερους τους Αγγελόπουλο, Μπάρμπα και Διαμαντόπουλο προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 41-43.
   Το συγκρότημα όμως του Μιχάλη Κουταλιανού με αντεπίθεση διαρκείας και έχοντας τον Κιτσούλη και τον Κακλαμάνο σε πολύ καλό απόγευμα πέρασαν μπροστά με 60-56 με την συμπλήρωση τριάντα λεπτών παιχνιδιού και με καταπληκτική άμυνα στα τελευταία δέκα λεπτά (όπως και στον Χολαργό) πήραν την νικη με 79-69.
   Κιτσούλης με 18 και Κακλαμάνος με 14 οι πρώτοι σκόρερ του Αίολου ενώ ο Λυμπάρης είχε 10. Απο τον Αμύντα ο Αγγελόπουλος σημείωσε 18 και ο Μπάρμπας 14.

ΑΙΟΛΟΣ ΑΣΤΑΚΟΥ–ΑΜΥΝΤΑΣ 79-69
Τα δεκάλεπτα: 21-20, 41-43, 60-56, 79-69
Διαιτητές: Παναγιώτου-Βαρδάλος-Καρακάσης

ΑΙΟΛΟΣ ΑΣΤΑΚΟΥ (Κουταλιανός): Μπρόζος 7 (1), Θεοδωράκος 4, Κουμπούρας 6, Παπαδιονυσίου 2, Κατσαρές 5 (1), Κακλαμάνος 14 (4), Κιτσούλης 18 (1), Κασαμπαλής 4, Χαρισμίδης, Λυμπάρης 10, Γκιζόγιαννης 9 (1).
ΑΜΥΝΤΑΣ (Ζαβός): Αγγελόπουλος 18 (2), Τοπάλι 2, Βογιατζής 6, Διαμαντόπουλος 11 (1), Σκορδάς, Κουκουνιάς 7 (2), Μανσαράι 5 (1), Δορκοφίκης, Παπαδούλης 6 (2), Μπάρμπας 14 (3), Ρούσσος.