Δευτέρα 2 Μαρτίου 2015

Καθάρισε ο Αίολος Αστακού με 71-61 και τον Πρωτέα Γρεβενών

Ο Πρωτέας Γρεβενων ήταν πολύ μαχητικός για ακόμα ένα παιχνίδι εκτός έδρας και μάλιστα απέναντι στον ισχυρό Αίολο Αστακού (που αγωνίστηκε χωρίς τον Πανάρα), αλλά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν την νίκη.
     Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στην πρώτη περίοδο με 17-18 και παρέμειναν κοντά στο σκορ και στην δεύτερη που βρήκε τον Αίολο να έχει ένα ισχνό προβάδισμα δυο πόντων στο ημίχρονο 34-32
     Στο δεύτερο μέρος μίλησε η κλάση κάποιων παικτών των γηπεδούχων. Κακλαμάνος και Λυμπάρης πήραν μπρος και έδωσαν με την συμπλήρωση τριάντα λεπτών παιχνιδιού αέρα δέκα πόντων στην ομάδα του Νίκου Βουρνά 56-46. Η διαφορά αυτή παρέμεινε μέχρι το τέλος παρά τις προσπάθειες του Μουράτογλου απο πλευράς Πρωτέα.
    Απο τους νικητές ο Κακλαμάνος είχε 23 πόντους και ο Θωνιάτης 18. 11 είχε ο Ψάλτου και 9 ο Καλισώρας. Απο τους φιλοξενούμενους ο Μουράτογλου σημείωσε 20 πόντους και ο Μαλιούρας 10...........

Δεκάλεπτα: 17-18, 34-32, 56-46, 71-61

Αίολος Αστακού (Βουρνάς): Σταμόπουλος 4, Ψάλτου 11 (3), Θωνιάτης 18 (1), Κακλαμάνος 23(4), Πάππος, Χουλιάρας, Καλισώρας 9 (1), Λυμπάρης 6.

Πρωτέας Γρεβενών (Χασιώτης): Ζαμπέτης 5, Γιαννάκης 6 (1), Μουράτογλου 20 (3), Ρίγκος 7 (1), Κολοβός 7 (1), Τσιμίδης, Μαλιούρας 10, Πετρίδης, Τζήμας 6, Χατζημουρατίδης.