Κυριακή 30 Νοεμβρίου 2014

«Σάρωσε» τη Νίκη Βόλου ο Αίολος Αστακού με 96-73

Ο Αίολος Αστακού επέστρεψε στις νίκες, αφού επικράτησε της Νίκης Βόλου στο κλειστό της Βόνιτσας και μάλιστα άνετα όπως δείχνει και το τελικό σκορ 96-73.
    Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά το παιχνίδι και προηγήθηκαν με 35-16 στην πρώτη περίοδο αλλά οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν στο δεύτερο δεκάλεπτο και μείωσαν στους επτά με την λήξη του ημιχρόνου 49-42.
     Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες της Νίκης έμειναν απο δυνάμεις την ίδια ωρα που ο Κακλαμάνος έβρισκε συμπαράσταση από τον Πανάρα στην Επίθεση και το 71-54 με την συμπλήρωση τριάντα λεπτών παιχνιδιού έδινε σαφές προβάδισμα στην ομάδα του Νίκου Βουρνά....

Το τελευταίο δεκάλεπτο δεν επιφύλαξε εκπλήξεις και ο Αίολος με το 96-73 επέστρεψε στις νίκες μετά την ήττα της προηγούμενης αγωνιστικής στην Λάρισα.
      Ο Κακλαμάνος με 37 και έξι τρίποντα και ο Πανάρας με 19 και πέντε τρίποντα οι πρώτοι σκόρερ για τους γηπεδούχους ενώ από την Νίκη ο Τσώλης σημείωσε 19.
Δεκάλεπτα:Α: 35-16 Β: 49-42 Γ: 71-54 Δ: 96-73

ΑΙΟΛΟΣ ΑΣΤΑΚΟΥ (Βουρνάς): Καραγεώργος, Πανάρας 19 (5), Σταμουλόπουλος, Ψάλτου 12 (2), Σούρλας, Κακλαμάνος 37 (6), Πάππος 11 (1), Χουλιάρας, Καλισώρας 6 (2), Ψωμάς-Λυμπάρης 9, Δουρούκης 2.

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Καραΐσκος): Τζίνης 11 (1), Οικονόμου, Καραθανάσης, Μαστοράκης 2, Τσώλης 19 (2), Τοκατλίδης 13 (1), Κέτουλας 2, Τάσσος